1ο Γυμνάσιο Μεγάρων-Ευκλείδειο
Covid-19-Οδηγίες

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 2012-2013

Αφιέρωμα στον Διονύσιο Σολωμό

Στον εθνικό μας ποιητή, Διονύσιο Σολωμό, παρουσίασαν αφιέρωμα στην εκδήλωση που διοργανώθηκε την Κυριακή, 7 Μαΐου 2017 στο Πνευματικό Κέντρο του Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής Μεγάρων, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 1ου και του 2ου Γυμνασίου της πόλης μας.

Με σεβασμό και διεισδυτική ματιά στο έργο του ποιητή, οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν μελοποιημένη ποίησή του, εμπνέοντας το κοινό που παρακολούθησε. Η εκδήλωση έκλεισε συγκινητικά με τον Εθνικό Ύμνο.

Υπεύθυνες καθηγήτριες της εκδήλωσης ήταν οι κ. Α. Παπανδρέου, Μ. Μουρτζούκου, και τη μουσική επιμέλεια είχε ο κ. Α. Θεοδωρόπουλος.

Αφιέρωμα στην ποιήτρια Κική Δημουλά

Στις 19 Δεκεμβρίου 2012, το 1ο Γυμνάσιο Μεγάρων, με τη συνδρομή της ποιήτριας και φιλολόγου Αρίστης Παπαλεξάνδρου και σε συνεργασία με τη Λέσχη Ανάγνωσης της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Μεγάρων, διοργάνωσε αφιέρωμα στην ποιήτρια Κική Δημουλά. Την εκδήλωση προλόγισε η σχολική σύμβουλος φιλολόγων κα Μπαλτά Σοφία.